lh

Prihlás sa do kurzu

Lindy Hop je pouličný jazzový tanec, ktorý sa vyvinul v Harleme, Manhattene a New Yorku začiatkom 19. storočia. Lindy hop je zmesou rôznych tancov z celých Spojených Štátov. Jeho základ tvorí Charleston.
Lindy hop kombinuje pohyby a improvizácie afrických tancov s klasickým osemštvrťovým taktom. Prvé verzie tanca boli charakterizované rýchlou "prácou nôh" zo zmesou partnerskej spolupráce, ktorá obsahovala točenia, vzdušnú akrobaciu a prerušenia, kde dvaja tanečníci stojaci na tej istej strane nohy robili rôzne krokové variácie oddelene.

Lindy Hop pridalo niekoľko nových prvkov, ktoré sa zdali byť prejavom dôvernosti a sexuality. Muž ťahal ženu pomedzi svoje nohy, točil ju až jej sukňa viala vo vzduchu, zdvihol ju hore, až sedela obkročmo na jeho drieku, točil ženu okolo pásu, kým zovrela svoje ruky okolo jeho pásu a jej hlava bola na úrovni jeho pupka. Preto bol tento druh tanca považovaný za nebezpečný sexuálny tanec, hrozbu pre morálne hodnoty.

Lindy Hop - afro-americký párový tanec, ktorý sa vyvinul koncom 20-tych rokov z tancov: Step, Charleston, Texas Tommy a Turkey trot. Pradedo všetkých swingových tancov, predchodca, Boogie-Woogie, Rock and Rollu a Jivu.

Tančiareň Savoy
Môžeme sa len čudovať, ako bolo možné, že si v čase rasovej segregácie černošský spôsob tanca našiel cestu ako v černošskej, tak aj belošskej tanečnej spoločnosti. Kľúčovým prvkom je tu tančiareň Savoy v Harleme v New Yorku. Tu, ako výnimka, bol povolený vstup bielym aj čiernym tanečníkom. Takže keď sa jazzový tanečník George Snowden nazývaný "Shorty" spoločne s George Ganaway (em) a Big Bea (ou) vzájomne bavili tancom "Hop", mohli ich sledovať novinári, ktorí chceli poznať názov tanca. Shorty sa na chvíľku zamyslel a jeho zrak padol na vydanie New York Times, kde na titulnom liste stála správa "Lindbergh hop the Atlantic" (Charles Lindbergh preletel Atlantik) a odvetil: "No, tancovali sme Lindy Hop!" A tak sa zrodil Lindy Hop :-).

Stal sa najpopulárnejším tancom až do konca štyridsiatych rokov (najznámejším miestom bol Cotton club)
Frankie Manning rozprával, že v niektorých tančiarňach dokonca mali tabuľky s nápismi "zákaz tancovania" alebo "žiadne Lindy Hop".
Bohužiaľ koncom 40-tych rokov nadšenie pre Lindy Hop opadlo. (V súčasnosti opäť popularita rastie).

Dnes poznáme dva štýly Lindy Hop:
1) "Savoy style" (pôvodný štýl tancovania v Tančiarni Savoy)
2) "Hollywood style" alebo tiež "smooth Lindy"
Asi hlavným rozdielom medzi oboma je základný krok. U Savoy štýlu je počítaný na osem (eight count), u Hollywood štýlu je základné počítanie na šesť (six count). Ide len o základný krok, pretože v oboch štýloch sa pri tanci počítanie mení. Kroky tak môžu byť vykonávané na 4, 6, 8, 10, 12 dôb.