Prehľad Swingových tancov 

zdroj: www.nonsolocharleston.com

bw par150

 Boogie-Woogie  vzniklo v železničnom vozni, v ktorom černosi cestovali z miesta na miesto za prácou. Na svoj dobytčák si nasťahovali klavír a búchanie kolies o koľajnice okolo nich, to bol metronóm pre klaviristu. Spevom a hudbou si krátili chvíle cestovania.

  • Boogie-Woogie je tanečná disciplína, ktorá vznikla v prvej polovici tohto storočia v Spojených štátoch spolu so Swingom. Z týchto dvoch tancov sa neskôr vyvinul Rock and Roll a moderný spoločenský tanec Jive. Pri akrobatickom Rock and Rolle je na prvom mieste gymnastická príprava, zatiaľ čo u Boogie-Woogie je to tanec. Samotná hra džezových a swingových hudobníkov bola taká chytľavá, že ľudia museli tancovať, aj keď nechceli. Minimálne s nohami pod stolom. Hoci je to veľmi rýchly tanec. Je veľmi populárny a prístupný všetkým vekovým skupinám.
  • U tanečníkov Boogie-Woogie platí, že majú dobrú náladu. Pritom nezáleží na výške, veku ani váhe a to je práve výhoda Boogie-Woogie, že ho môžu tancovať všetky vekové, výškové aj váhové kategórie.
  • Zaujalo vás Boogie-Woogie a Swing? Ak áno, neváhajte a zájdite za tanečníkmi tanečného štúdia Charlie. Práve tu sa ako prví na Slovensku začali venovať Boogie-Woogie v januári 1997. Tancovať Boogie-Woogie môže každý. Rekreačne alebo súťažne. Súťažné kategórie sú rozdelené podľa veku: Main Class - hlavná kategória (17 - 40 r.), Juniori (6 - 17 r.) a tzv. "Oldies" pre páry nad 35/40 rokov. Rekreační tanečníci môžu súťažiť v kategórii Hobby pre neregistrované páry.

lh

 Lindy Hop  je pouličný afro-americký párový tanec, ktorý sa vyvinul v Harleme, Manhattene a New Yorku začiatkom 19. storočia.  

Kombinuje pohyby a improvizácie afrických tancov s klasickým osemštvrťovým taktom. Prvé verzie tanca boli charakterizované rýchlou "prácou nôh" zo zmesou partnerskej spolupráce, ktorá obsahovala točenia, vzdušnú akrobaciu a prerušenia, kde dvaja tanečníci stojaci na tej istej strane nohy robili rôzne krokové variácie oddelene.

Tančiareň Savoy
Môžeme sa len čudovať, ako bolo možné, že si v čase rasovej segregácie černošský spôsob tanca našiel cestu ako v černošskej, tak aj belošskej tanečnej spoločnosti. Kľúčovým prvkom je tu tančiareň Savoy v Harleme v New Yorku. Tu, ako výnimka, bol povolený vstup bielym aj čiernym tanečníkom. 

 

charleston

V dvadsiatych rokoch bol  Charleston  superpopulárnym tancom, ktorý sa stal jedným zo symbolov tejto dekády (spoločne s jazzom, prohibíciou, Al Capone a Fordom T). V dnešnej dobe je tanec Charleston opäť populárnym medzi swingovými tanečníkmi po celom svete. Pravidelné súťaže a show sú dobrým dôvodom pre zlepšovanie tanečných schopností.

shag

Tanec  Collegiate Shag  pochádza z juhu (pravdepodobne New Orleans). Pôvodne bol tancovaný na rýchly Ragtime - druh Jazzu. Pravdepodobne jeho výstredný základný krok viedol k alternatívnemu označeniu Collegiate shag - Flea Hop (blší skok). Tanec Shag bol známy ako frajerský tanec a rýchlo sa rozšíril medzi univerzitných študentov. Čo je dôvodom veriť, že mu prívlastok "collegiate" nebol priradený umelo, ale naozaj vznikol prirodzenou cestou. Počas neskorých dvadsiatych a tridsiatych rokov sa konalo v New York City veľa medzi-univerzitných súťaží. Hlavným tanečným miestom bola potom Virginia Beach.

Avšak Collegiate Shag bol v niektorých východných mestách zakázaný. Počas rokov sa tanec Shag niekoľkokrát rozdelil do rôznych foriem (Saint Louis Shag, Carolina Shag, Murray Shag). Niektoré z týchto foriem už ovšem nemajú s pôvodnou verziou veľa spoločného.
Retro tanečníci swingu v južnej Kalifornii teraz tento tanec obnovili a čoraz viac ľudí ho teraz tancuje aj v Európe. Vyzerá cool, so svojím slow-slow-quick-quick rytmom, rýchlymi poskokmi a kopmi a tesným kontaktom s partnerom je to bomba.

rnr

 Rock and Roll  (nie športový, akrobatický) je tanec, ktorý sa vyvinul z tanca Boogie Woogie, Jitterbug a Lindy hop. Je zmesou rôznych tancov z celých Spojených Štátov. Dnes sa tancuje na klasickú hudbu Rock and Rollu (napr. Elvis Presley, Bill Haley) alebo Rockabilly (na Slovensku populárna kapela The Cellmates. Postupne sa vyvinul do športovej verzie plnej vysokej akrobacie.

Ponúkame vám tanečný, klasický Rock and Roll. Je možné ho spojiť s akrobaciou, zo športového hľadiska poloakrobaciou. Podobnou, aká je v tanci v Lindy Hop.

wcs1

Chcete tancovať na skutočné súčasné hity?

 West Coast Swing  - moderný spoločenský tanec môžeš voľne tancovať v dokonalej harmónii so svojim partnerom!

Pred niekoľkými rokmi sme ani nevedeli, že existuje taká hudba a tanec. Je potešiteľné, že sa tanec stáva viac a viac známym aj v médiách. Tanečné súťaže a vystúpenia talentov vidieť v televízii. Aj vďaka tomu sa stále viac ľudí učí tancovať. Mnohí sa zúčastňujú na tanečných párty využívajúc svoje schopnosti naučené v tanečných kurzoch. Tak si mnohí uvedomili, že tanec nie je len pre profesionálov!

 FAQ 

Sú swingové tance ťažké?
Ako pre koho :-). Tanec je pohyb ako ktorýkoľvek iný. Treba ho vyskúšať.

Pre koho je Swing určený?
Swing je určený pre všetkých. Nezáleží na veku, vzhľade, pohlaví či náboženskom vyznaní. Swing môže tancovať každý, kto má chuť a čas.

Ako dlho trvá naučiť sa swingové tance?
Swing je potrebné precítiť, stotožniť sa s hudbou. Komu nevyhovuje hudba, nebude výborným tanečníkom swingu. Ale naučiť a zvládnuť ho dokáže každý.
Počas prvých hodín sa naučíte základné kroky, ktoré Vám umožnia užiť si tanec s partnerom na parkete. Stať sa profesionálom a používať improvizačné prvky sa naučíte za rok tvrdej práce a častokrát aj za dlhšie časové obdobie. Počas prvého roka Vaše telo vstrebe správne kroky a pohyby, kým spojíte hudbu s Vašim tancom. Vo Swingu je množstvo úrovní - rekreačné tancovanie, hobby trieda a súťažná úroveň. Ale stojí za to vytrvať, pretože potom si užijete spojenie hudby a tanec s pôžitkom a načerpáte množstvo energie.

Musím prísť s partnerom?
Je vhodné prísť s partnerom, ale ak ste ho nenašli nič sa nedeje. Snažíme sa udržiavať rovnaký počet pohlaví a spolupracujúcu atmosféru na hodine a workshopoch. Tancovať sa naučíte rýchlejšie, keď si budete pravidelne striedať partnera, pretože skôr pochopíte vedenie. Avšak keď máte stáleho partnera, môžete s ním praktizovať naučené kroky medzi hodinami. 

Čo si mám obliecť?
Športové oblečenie, ktoré dovolí slobodu pohybu a ľahkú športovú obuv, v ktorej sa vám bude pohodlne tancovať. Týka sa to nácvikov. Neskôr budete svoje výsledky prezentovať v peknom dobovo-štýlovom oblečení.

Rada by som tancovala Swing, ale ako prinútiť partnera, aby so mnou išiel na hodiny?
Swing mu pomôže lepšie hrať futbal :-)
Swing je tanec, ktorý majú chlapci a muži veľmi radi. Swing je ťažký tanec a nepatrí medzi zženštilé - a to majú muži radi.
Žiaľ sami tomu neveria, zistia to až po návšteve hodín. A preto stačí "prinútiť" partnera na návštevu nácvikov a potom budete mať už len jeden problém - ako sa vyhovoriť, keď vám sa nebude chcieť ísť na nácvik :-))